Уставни суд Босне и Херцеговине је 18. октобра 2024. године електронским путем одржао 149. пленарну сједницу.
Уставни суд је усвојио више одлука у којима је утврдио кршење права на суђење у разумном року, првенствено пред судовима у ентитету Федерација Босне и Херцеговине. У неким случајевима ради се о дужини трајања поступка од 17, па чак и 24 године, у којима поступак још увијек није окончан. Стога је Уставни суд подсјетио на своју раније успостављену праксу која указује на постојање системског проблема у погледу рјешавања предмета у разумном року пред судовима у Босни и Херцеговини, што је посљедица системских недостатака у организовању правосуђа и ефективном остваривању надлежности разних нивоа јавне власти у тој области. Уставни суд очекује да тај системски проблем ријеше Високи судски и тужилачки савјет, те извршна и законодавна власт.
Уставни суд је такође донио значајан број одлука којима су одбачене апелације којима се тражило утврђивање кршења права на доношење одлуке у разумном року у поступцима пред судовима у ентитету Република Српска због тога што апеланти нису исцрпили све правне лијекове који су им по закону били на располагању.
У вези с тим, Уставни суд подсјећа да је у ентитету Република Српска 1. јануара 2021. године ступио на снагу Закон о заштити права на суђење у разумном року који прописује правна средства за заштиту тог права пред судовима у Републици Српској. Уставни суд такође подсјећа да наведени закон представља ефективан правни лијек који апеланти, у складу с принципом супсидијарности, морају искористити прије подношења апелације Уставном суду. Стога, Уставни суд наглашава да је у ентитету Република Српска потребно најприје искористити наведени правни лијек, па тек потом се обратити Уставном суду. У супротном, свака апелација у којој нису исцрпљени доступни ефективни правни лијекови биће одбачена.
Све одлуке усвојене на пленарној сједници биће достављене апелантима у року од мјесец дана и објављене у што краћем року на интернет страници Уставног суда Босне и Херцеговине.