Уставни суд Босне и Херцеговине је данас, 29. новембра 2018. године, на 112. пленарној сједници одлучивао о једном броју захтјева за оцјену уставности закона и апелација о наводним повредама људских права и основних слобода, те неколико приједлога интерних одлука.
Уставни суд је, између осталих, у предмету број У 18/18 одбио захтјев Основног суда у Дервенти за оцјену уставности одредбе члана 329 став 1 тачка б) Закона о кривичном поступку Републике Српске и члана 3 Закона о измјенама и допунама Закона о кривичном поступку Републике Српске којом је предвиђена могућност другостепеног суда да укине пресуду у кривичном поступку усљед погрешно или непотпуно утврђеног чињеничног стања и да је врати првостепеном суду на поновно одлучивање. Уставни суд је закључио да су оспорене одредбе у складу са одредбом члана II/3е) Устава Босне и Херцеговине и члана 6 став 1 Европске конвенције, зато што прописивање овлашћења жалбеном суду да у поступку по прописаном правном лијеку, након укидања првостепене одлуке због погрешно или непотпуно утврђеног чињеничног стања, предмет врати првостепеном суду уз упутства како да се отклоне уочени пропусти, не представља кршење принципа непристрасности и независности суда, равноправности страна у поступку, нити права на суђење у разумном року, односно права на правично суђење уопштено.
У предмету број У 15/18 Уставни суд је одлучујући о захтјеву Борјане Кришто, у вријеме подношења захтјева друге замјенице предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, за оцјену уставности појединих одредаба члана 20 тачка г) Закона о кривичном поступку Босне и Херцеговине утврдио да је члан 20 тачка г) Закона о кривичном поступку Босне и Херцеговине у оспореном дијелу који гласи: „Под овлашћеним службеним особама сматрају се и стручни сарадници односно истражитељи Тужилаштва Босне и Херцеговине који раде по овлашћењима Тужиоца“ у складу са чланом I/2 Устава Босне и Херцеговине. Уставни суд је, између осталог, утврдио да поменута одредба у оспореном дијелу задовољава критеријум „квалитета закона“ у смислу да је у довољној мјери прецизна, јасна и предвидива, а због чега не оставља простор за арбитрарно тумачење и евентуалне злоупотребе, односно у складу је са принципом владавине права из члана I/2 Устава Босне и Херцеговине.
Све одлуке о захтјевима за оцјену уставности и апелацијама усвојене на сједници биће достављене подносиоцима у року од мјесец дана и објављене на Интернет-страници Уставног суда Босне и Херцеговине.