Ustavni sud je, između ostaloga, odlučivao o apelacijama u svezi s člankom II/3. Ustava Bosne i Hercegovine i člankom 6. stavak 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
U okviru odlučivanja o apelacijama Sud je donio jedan broj odluka kojima je ustanovljena povreda prava apelanata na pravično suđenje, odnosno odbio je kao neutemeljen jedan broj apelacija u slučajevima u kojima je zaključio da takve povrede nije bilo.
Isključivo radi ilustracije izdvajamo:
Ustavni sud BiH je, između ostalih, odlučivao i o apelaciji Vakufske direkcije Sarajevo podnesenoj protiv presude Kantonalnog suda u Sarajevu i presude Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, koji je odlučivao o apelantičinoj reviziji protiv drugostupanjske presude.
Presudom Kantonalnog suda u Sarajevu i presudom Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine uvažene su žalbe tuženih podnesene protiv prvostupanjske presude Općinskog suda u Sarajevu, kojom je utvrđeno da su ništavni ugovori o kupoprodaji stanova zaključeni između nositelja stanarskog prava, tj. 2˗15 tuženih kao kupaca i Općine Centar kao prodavatelja, slijedom čega je naloženo Zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda, Odsjek KPU, da briše upise na temelju navedenih ugovora u podulošcima pobliže označenim u izreci presude.
Apelantica je u apelaciji, između ostaloga, istakla da su joj pobijanim odlukama povrijeđeni pravo na pravično suđenje iz članka II/3.(e) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i pravo na imovinu iz članka II/3.(k) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 1. Protokola broj 1 uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Ustavni sud BiH je zaključio da ne postoji kršenje članka II/3.(e) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 6. stavak 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, budući da su Vrhovni sud i Kantonalni sud detaljno i jasno obrazložili svoje odluke u pogledu primjene odredaba članka 47. stavak 2. Zakona o prodaji stanova, u svezi s odredbama članka II/2. i II/6. Ustava Bosne i Hercegovine, te da su dali detaljne i jasne razloge za svoje odlučenje, koje Ustavni sud ne smatra proizvoljnim.
Ustavni sud BiH je zaključio da nema ni povrede prava na imovinu iz članka II/3.(k) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 1. Protokola broj 1 uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda kada apelantica kršenje tog prava vezuje za proizvoljnu primjenu materijalnog prava, a Sud smatra da nije bilo proizvoljnosti u tom pogledu.
Ustavni sud BiH je odlučio apelaciju odbiti kao neutemeljenu.
U svim slučajevima u kojima je utvrdio postojanje povreda prava apelanata na pravično suđenje Sud je naložio nadležnim sudovima ili upravnim tijelima da žurno okončaju postupke, te da, suglasno članku 72. stavak (5) Pravila Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine, u roku od tri mjeseca od dana dostave odluke obavijeste Sud o mjerama koje su poduzete s ciljem njihovoga izvršenja.
Sukladno članku 18. točka 3) Pravila Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine, Sud je odbacio jedan broj apelacija koje su podnesene nepravodobno, nakon proteka roka za podnošenje apelacije, ili preuranjeno, odnosno u slučajevima u kojima je utvrdio da apelanti nisu iskoristili sve raspoložive pravne lijekove u prethodnome postupku.
Sud je donio i veći broj odluka kojima su odbačene kao nedopustive apelacije koje su, prima facie, očito bile neutemeljene, jer zahtjevi apelanata nisu bili opravdani, odnosno činjenice koje su apelanti predočili Sudu u tim slučajevima ni na koji način nisu mogle opravdati tvrdnju apelanata da postoji kršenje njihovih prava zaštićenih Ustavom, ili da apelanti kao stranke u postupku snose posljedice kršenja prava zaštićenih Ustavom.
Sve odluke usvojene na sjednici bit će dostavljene apelantima u roku od mjesec dana i objavljene na internetskoj stranici Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine.