Presuda nije sama sebi svrha, već obećanje budućih promjena, početna točka procesa koji bi trebao omogućiti da prava i slobode postanu učinkoviti!
Ovu misao izrekla je eminentna sutkinja Europskog suda za ljudska prava Françoise Tulkens iz Belgije u Dijalogu između sudaca i Vijeća Europe o temi: „Izvršenje i učinci presuda Europskog suda za ljudska prava: Uloga pravosuđa“.
I zaista, niti jedna odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine nije sama sebi svrha. Svaka odluka Ustavnog suda kojom se utvrđuje neustavnost ili povreda pojedinačnih ili kolektivnih ljudskih prava i temeljnih sloboda jest obećanje budućih promjena, odnosno nedopuštanje promjena u slučaju da su one neustavne. Odluka je uistinu početna točka procesa koji bi trebao omogućiti da prava i slobode utvrđeni Ustavom Bosne i Hercegovine i Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i njezinim protokolima, koji su nadređeni svakom drugom zakonu, postanu učinkoviti.
To podrazumijeva da odluka Ustavnog suda BiH ima svoj smisao samo ako i kada se izvrši, jer tek tada nastupaju njezine posljedice, odnosno ispunjava se njezina svrha. Podnositelj apelacije ili zahtjeva za ocjenu ustavnosti tek izvršenjem odluke Ustavnog suda ostvaruje cilj radi kojeg su apelacija ili zahtjev podneseni.
Poštovanje razloga iz obrazloženja odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine osigurava njihovo kvalitetno izvršenje, te nije samo od suštinskog značaja za zaštitu ljudskih prava i sloboda, nego favorizira i dobro upravljanje i unapređuje ustavno načelo vladavine prava. Zbog toga je za izvršenje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine nužno uspostaviti model odgovornosti suradnjom svih razina vlasti. Potpuna implementacija odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine osigurava njegov autoritet u društvu. U izgradnji tog poštovanja važnu ulogu igraju i mediji. Što društvo više poštuje instituciju Ustavnog suda to je političkim akterima i ostalim nadležnim javnim vlastima kompliciranije zanemariti njegove odluke. U demokratskoj državi koja dobro funkcionira, s jakim garancijama ljudskih prava i vladavine prava, prirodno je da politički akteri poštuju odluke i obrazloženja ustavnog suda, čak i ako one utječu na interese trenutno vladajućih političara i političkih stranaka.
Stoga je nužna stalna budnost svih razina vlasti u Bosni i Hercegovini radi ostvarenja zajedničkog cilja i interesa svih njezinih građana, odnosno zaštite i ispunjenja ustavne obveze iz članka I/2. Ustava Bosne i Hercegovine – Bosna i Hercegovina kao demokratska država. Na kraju, uvijek treba imati na umu da su odluke Ustavnog suda konačne i obvezujuće u smislu članka VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine, te da nepoštovanje navedene ustavne odredbe zaštitu ljudskih prava i sloboda i vladavinu prava u Bosni i Hercegovini čini iluzornom.
Pored navedenog, ne smiju se izgubiti iz vida ni posljedice neizvršenja odluka Ustavnog suda kada je riječ o ugledu države Bosne i Hercegovine u svijetu, zatim kada je riječ o interesu svih građana Bosne i Hercegovine i, konačno, kada je riječ o financijskim efektima neizvršenja odluka Ustavnog suda. Naime, i zbog samog neizvršenja odluka Ustavnog suda građani mogu, i to već odavno čine, podnijeti predstavku Europskom sudu za ljudska prava. U načelu, kada utvrdi da odluka Ustavnog suda nije izvršena bez opravdanog razloga, Europski sud utvrđuje novu povredu prava podnositelja predstavke i opet, u pravilu, dosuđuje naknadu nematerijalne štete zbog povrede prava podnositelja predstavke učinjene neizvršenjem odluke Ustavnog suda. Riječ je o velikoj sumi novca koji bi bilo mudrije utrošiti na izvršenje odluke Ustavnog suda odnosno na financiranje organa za provođenje zakona, pravosuđa, zdravstva, obrazovanja itd. Svako kršenje prava i sloboda građana Bosne i Hercegovine koje utvrdi Europski sud neizvršenjem odluka donesenih po njihovim apelacijama Ustavnom sudu podiže Bosnu i Hercegovinu na spisku zemalja u kojima su ljudska prava i slobode ugroženi i neizvršavanjem odluka Ustavnog suda, što dodatno ruši ugled Bosne i Hercegovine u svijetu.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine ovim putem dodatno daje doprinos izvršavanju vlastitih odluka tako što postaje još transparentniji u svom radu. Stoga, na internetskoj stranici Ustavnog suda moguće je izvršiti uvid u pregled svih odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine donesenih apstraktnom kontrolom ustavnosti, po svim razinama vlasti, i to: država Bosna i Hercegovina, entitet Federacija Bosne i Hercegovine, entitet Republika Srpska, Brčko distrikt Bosne i Hercegovine, kantoni u Federaciji Bosne i Hercegovine, te zaključiti je li neka odluka Ustavnog suda izvršena, a ako nije, u kojoj fazi se nalazi postupak izvršenja ili je riječ o neizvršenju.
S nadom da će ovaj pregled ispuniti očekivanja koja imamo od stručne javnosti, istraživačkog novinarstva, zastupnika i delegata u parlamentima svih razina vlasti i izvršne vlasti tih razina, te drugih nadležnih tijela vlasti, želim nam svima uspjeh u radu na provođenju odnosno pomoći u provođenju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine!