Predsjednik Ćeman na XVII kongresu Konferencije evropskih ustavnih sudova u Batumiju



Predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Mirsad Ćeman učestvuje na XVII kongresu Konferencije evropskih ustavnih sudova koji se održava u Batumiju, Gruzija, u periodu od 28. do 30. juna 2017. godine.

Kao iznimno važan događaj, XVII kongres Konferencije evropskih ustavnih sudova okupio je impozantan broj učesnika iz cijelog svijeta, predsjednike i sudije evropskih ustavnih sudova i ekvivalentnih tijela, predstavnike lingvističkih i regionalnih grupa Svjetske konferencije o ustavnom sudstvu (WCCJ), Venecijanske komisije, te predsjednike i članove drugih međunarodnih organizacija i institucija.

U okviru tri zasjedanja XVII kongresa učesnici diskutiraju o temama:  „Uloga ustavnog suda u podržavanju i primjeni ustavnih principa“,  „Uloga ustavnog suda u definiranju i primjeni eksplicitnih/implicitnih ustavnih principa“, „Ustavni principi kao više norme“. 

Predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, pored aktivnog učešća u radu XVII kongresa i „Kruga predsjednika“ XVII kongresa, na marginama Kongresa ima dogovorene  bilateralne susrete s kolegama predsjednicima i sudijama ustavnih sudova drugih zemalja  učesnica. Razgovarat će se o različitim temama, a prije svega o aktuelnom trenutku ustavnog sudstva u Evropi i regiji danas.

Konferenciju evropskih ustavnih sudova osnovali su 1972. godine ustavni sudovi Savezne Republike Njemačke, Republike Austrije, Republike Italije i bivše Socijalističke federativne republike Jugoslavije. Konferenciji su se pridružili ustavni sudovi mnogih drugih zemalja, osobito u posljednjem desetljeću. Konferencija evropskih ustavnih sudova danas okuplja preko 40 evropskih sudova ili drugih najviših sudova koji obavljaju funkcije ustavnog sudovanja.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine primljen je u članstvo Konferencije evropskih ustavnih sudova na pripremnom sastanku XII kongresa evropskih ustavnih sudova, održanom 2000. godine u Bruxellesu. Od tada je redovno učestvovao na sjednicama Kongresa (Bruxelles 2002, Nicosia 2005, Vilnius 2008, Bukurešt 2011, Beč 2014. godine).

Međunarodna multilateralna i bilateralna saradnja je okvir u kojem Ustavni sud Bosne i Hercegovine promovira, na međunarodnom planu, svoju doktrinu, iskustvo  i praksu, posebno  u oblasti vladavine prava, zaštite i promicanja značaja poštivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda. Na taj način Ustavni sud Bosne i Hercegovine daje doprinos evropskoj civilizacijskoj i pravnoj stečevini, ali se u isto vrijeme njome i inspirira.

Podijeli
Copyrights @ 2024 Ustavni sud BiH Sva prava zadržana.