Danas je u Sarajevu održana Osma godišnja konferencija u okviru Pravosudnog foruma za Bosnu i Hercegovinu o temi „Uloga najviših sudova i Ustavnog suda BiH u harmonizaciji sudske prakse u procesuiranju predmeta organiziranog kriminala i korupcije“.
Osmi pravosudni forum za BiH: Harmonizirana sudska praksa je ključ za suzbijanje organiziranog kriminala
Harmonizacija sudske prakse ključna je za unapređenje pravosudnog odgovora na organizirani kriminal i korupciju. Dok su pojedine pravosudne institucije ostvarile značajan napredak u procesuiranju ovih predmeta, druge i dalje trebaju unaprijediti svoje prakse kako bi se osigurali pravna sigurnost, jednak tretman i spriječila nekažnjivost, poručeno je na otvaranju Osmog pravosudnog foruma za Bosnu i Hercegovinu danas u Sarajevu.
Kao jedan od najvažnijih pravosudnih skupova u BiH, ovaj događaj okupio je više od 70 učesnika — predsjednike, sudije, tužioce i advokate, te najviše pravosudne institucije iz BiH i drugih zemalja Evrope, kao i predstavnike ministarstava i drugih relevantnih institucija, međunarodnih organizacija i civilnog društva.
Tema ovogodišnjeg foruma je „Uloga najviših sudova i Ustavnog suda BiH u harmonizaciji sudske prakse u procesuiranju predmeta organiziranog kriminala i korupcije“. Pravosudni forum za BiH organizirali su Ustavni sud BiH i AIRE centar — Program za Zapadni Balkan, u saradnji s Visokim sudskim i tužilačkim vijećem BiH, te uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.
„Svake godine Pravosudni forum za BiH nastoji odgovoriti na tri značajne potrebe bh. pravosuđa. Prvo, ovaj skup jedan je od ključnih događaja na kojem najviše domaće pravosudne institucije, njihovi predsjednici, sudije i tužioci raspravljaju o aktuelnim izazovima. Drugo, tim putem nastojimo predvidjeti buduće izazove i zajedno razviti stručan i ujedinjen odgovor pravosuđa", kazala je Biljana Braithwaite, direktorica Programa za Zapadni Balkan organizacije AIRE centar.
Braithwaite je naglasila da zaključci Foruma često nadilaze sam događaj i utječu na konkretne strategije i inicijative. „U konačnici, naš cilj je da ojačamo saradnju između pravosudnih institucija, kako unutar zemlje tako i s međunarodnim partnerima. To je u skladu s našom misijom harmonizacije pravosudne prakse s evropskim standardima i jačanja vladavine prava na putu BiH ka Evropskoj uniji."
Seada Palavrić, predsjednica Ustavnog suda BiH, u svom uvodnom obraćanju je naglasila da je Pravosudni forum za BiH istinska platforma za direktnu razmjenu mišljenja svih učesnika relevantnih za harmonizaciju sudske prakse u procesuiranju predmeta organiziranog kriminala i korupcije. U osvrtu na ovogodišnju temu naglasila je da je pravosuđe dužno osigurati vladavinu prava i jednakost svih pred zakonom.
„Cilj je da osoba kojoj se sudi za krivična djela organiziranog kriminala i korupcije ne bude drukčije tretirana, u zavisnosti od toga gdje joj se u BiH sudi. Da se jednako poštuje njeno pravo na pravično suđenje, a pogotovo pravo na slobodu i sigurnost ličnosti. Također, da svim osobama, među njima i onim optuženim za navedena krivična djela, bude osiguran najviši nivo međunarodno priznatih ljudskih prava i sloboda, kako i predviđa Ustav BiH”, kazala je predsjednica USBiH.
Halil Lagumdžija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, istakao je da ovogodišnji forum poseban fokus stavlja na ulogu najviših sudova i Ustavnog suda BiH u svjetlu članova 5, 6. i 8. Evropske konvencije o ljudskim pravima.
„Želim naglasiti značaj usklađivanja odluka redovnih sudova s odlukama Ustavnog suda BiH, posebno u kontekstu procesuiranja predmeta organiziranog kriminala i korupcije, kao i važnost ove harmonizacije za cjelokupno bh. društvo. S tim ciljem, Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH u saradnji s AIRE centrom izdaje časopis 'Pravna hronika', koji već deset godina stručnoj javnosti pruža informacije o odabranoj, novijoj praksi domaćih i međunarodnih sudova, doprinoseći time harmonizaciji praksi domaćeg pravosuđa", zaključio je predsjednik VSTVBiH.
Nove tehnologije donose izazove, ali i prilike za pravosuđe
U okviru događaja upriličena su izlaganja renomiranih pravosudnih eksperata iz Evrope. Ove godine Forum je ugostio Michaela Hopmeiera, sudiju Southwark Crown suda u Londonu, koji je govorio o međunarodnom aspektu borbe protiv organiziranog kriminala, pranja novca i borbe protiv korupcije, te izazovima i saradnji potrebnoj za uspješno oduzimanje nezakonito stečene imovine. Također, Mirjana Lazarova Trajkovska, bivša sutkinja Evropskog suda za ljudska prava i predsjednica Krivičnog odjeljenja Vrhovnog suda Sjeverne Makedonije, govorila je o izazovima koje donose nove tehnologije u kontekstu organiziranog kriminala.
Julian Reilly, ambasador Britanske ambasade u BiH, naglasio je da Forum ove godine prvi put uključuje temu cyber kriminala, koja je povezana sa širim diskusijama o zloupotrebi tehnologije u izvršenju krivičnih djela organiziranog kriminala, a koje su bile u fokusu ranijih foruma. Pravosudni forum za BiH bio je tako među prvima koji su pokrenuli stručnu diskusiju o zakonitosti dokaza pribavljenih iz kriptiranih aplikacija poput Sky i ANOM.
„Diskusija je nastavljena i danas, dok se uskoro očekuju prve presude u predmetima u kojima su korišteni dokazi iz kriptiranih aplikacija. Forum donosi osvrt na digitalne tehnologije, ogromne izazove, ali i prednosti koje one donose. Svjesni smo da kriminalci koriste sofisticirane tehnologije i iskorištavaju slabosti u zakonodavstvima i sistemima kako bi počinili brojna krivična djela na štetu privatnih kompanija, vladinih institucija, pa i ljudskih života", poručio je ambasador.
Ambasador Reilly je dodao kako tehnologije poput umjetne inteligencije imaju potencijal da transformiraju način rada pravosuđa. „Danas tek pokrećemo razgovor o ovom pitanju, koje će se mnogo više analizirati u bliskoj budućnosti.”
Cilj Pravosudnog foruma za BiH je da doprinese primjeni Evropske konvencije o ljudskim pravima i pruži podršku pravosudnom sistemu BiH u procesu pripreme za evropske integracije. Forum unapređuje saradnju među najvišim sudskim instancama u BiH, te doprinosi harmonizaciji i ujednačavanju domaće sudske prakse s evropskim standardima, a time i pravnoj sigurnosti građana u BiH.