18. decembar 2014. godine - Ustavni sud Bosne i Hercegovine održao je danas redovnu 13. sjednicu Velikog vijeća.
Odlučujući o apelacijama u vezi s članom II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i članom 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u odnosu na donošenje odluke u razumnom roku, o dopustivosti i meritumu, Sud je donio veći broj odluka kojima je ustanovljena povreda prava apelanata na pravično suđenje, odnosno odbio je kao neosnovan jedan broj apelacija u slučajevima u kojima je zaključio da takve povrede nije bilo.
Isključivo radi ilustracije izdvajamo:
Ustavni sud BiH je djelimično usvojio apelaciju koju je podnio Goran Zubac iz Trebinja i to u dijelu koji se odnosi na navodno kršenje prava na pretpostavku nevinosti.
Ustavni sud BiH je utvrdio povredu člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 2. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u postupku utvrđivanja „krivične optužbe“ u vezi s izjavama nekih zvaničnika o apelantovoj „krivici“, a koje su kao takve prejudicirale odluku nadležne sudske vlasti.
Ustavni sud BiH, podržavajući praksu Evropskog suda za ljudska prava u vezi s tim pitanjem, smatra da su zvaničnici, prilikom davanja svojih izjava, trebali postupati s posebnim oprezom pri izboru riječi za opisivanje apelantove krivične odgovornosti. S obzirom na sadržaj njihovih izjava, Ustavni sud smatra da su takve izjave ohrabrile javnost da vjeruje da je apelant kriv i prije nego što je u skladu sa zakonom dokazana njegova krivica, te da je uslijed takvih izjava povrijeđeno apelantovo pravo iz člana 6. stav 2. Evropske konvencije.
Također, ponovo želimo ukazati na problem nedonošenja odluka u razumnom roku, odnosno na praksu da sudovi i upravni organi, zbog različitih razloga, često u dovoljnoj mjeri ne vode brigu o standardima prava na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Shodno tome, problem nedonošenja odluka u razumnom roku je značajno prisutan u sudskoj praksi u Bosni i Hercegovini.
Posljedica toga je, između ostalog, i veliki broj apelacija upućenih Ustavnom sudu BiH, a u vezi s pravom na pravično suđenje u dijelu koji se odnosi na nedonošenje odluka u razumnom roku.
U skladu s članom 16. tačka 4. Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Sud je odbacio jedan broj apelacija koje su podnesene neblagovremeno, nakon proteka roka za podnošenje apelacije, ili preuranjeno, odnosno u slučajevima u kojima je utvrdio da apelanti nisu iskoristili sve raspoložive pravne lijekove u prethodnom postupku.
Sud je donio i veći broj odluka kojima su odbačene kao nedopustive apelacije koje su, prima facie, očigledno bile neosnovane. Zahtjevi apelanata u slučajevima u kojima je to Sud utvrdio nisu bili opravdani, odnosno činjenice koje su apelanti predočili Sudu u tim slučajevima ni na koji način nisu mogle opravdati tvrdnju apelanata da postoji kršenje njihovih prava zaštićenih Ustavom, ili da stranke u postupku snose posljedice kršenja prava zaštićenih Ustavom.
U svim slučajevima u kojima je Sud utvrdio da postoji povreda prava apelanata na pravično suđenje nadležnim sudovima ili upravnim organima je naloženo da hitno okončaju postupke, te da, u skladu s članom 74. stav (5) Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, u roku od tri mjeseca od dana dostavljanja odluke, obavijeste Sud o mjerama koje su preduzete s ciljem izvršenja odluka.
Sve odluke usvojene na sjednici bit će dostavljene apelantima u roku od mjesec dana i objavljene na internetskoj stranici Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.