Његова екселенција Brian Aggeler, амбасадор, шеф Мисије ОЕБС-а у Босни и Херцеговини, данас је са сарадницима посјетио Уставни суд Босне и Херцеговине.
Амбасадора је у посјету примила предсједница Уставног суда Сеада Палаврић са сарадницима, која је презентовала функционисање Уставног суда БиХ у периоду након његове мајске посјете Уставном суду.
При томе је указала на неразумијевање других институција БиХ када је ријеч о финансирању Уставног суда, на понашање које Уставни суд и његове судије чини зависним од извршне власти, односно угрожава њихову самосталност и независност.
На питање амбасадора како Уставни суд уопште функционише у садашњим условима, предсједница Палаврић је истакла непроцјењиву улогу међународних судија који су се максимално укључили не само у рјешавање предмета из апстрактне оцјене уставности већ и у рјешавање предмета из апелационе надлежности грађана. Нагласила је да, иако је уставотворац прописао 1/3 међународних судија и 2/3 домаћих судија као чланове Уставног суда БиХ и тиме омогућио да домаће судије донесу сваку одлуку без гласова међународних судија, чињеница је да због неизбора недостајућих домаћих судија Уставни суд уопште не би могао да функционише, и то већ двије године.
Такође је истакла да Уставни суд оваквим темпом, односно радом само у пленарним сједницама успијева да ријеши једва 1/3 предмета у односу на број апелација које свакодневно приспијевају у Уставни суд. Стога тренутно у Уставном суду постоји око 10.000 неријешених предмета из апелационе надлежности, дакле оних који се тичу непосредно грађана појединачно. Од тога њих 4.000 чека припремљено да буду изабране недостајуће домаће судије (двоје из РС и један судија из ФБиХ који треба да дође умјесто Сеаде Палаврић која за два мјесеца навршава 70 година).
Амбасадор Aggeler је исказао велико разумијевање за ситуацију у којој дјелује Уставни суд Босне и Херцеговине. Отуда и спремност Мисије ОЕБС-а у БиХ да пружи помоћ Уставном суду у његовом раду на сваки начин који је у њеној надлежности. Прије свега, договорена је помоћ ОЕБС-а у реализацији пројекта под називом „Унапређење кибернетичке безбједности Уставног суда”, што је горуће питање за Уставни суд, а за његово рјешавање у буџету за Уставни суд нема средстава.
На крају је закључено да ће се овакви састанци наставити.