Осма годишња конференција у оквиру Правосудног форума за Босну и Херцеговину

Данас је у Сарајеву одржана Осма годишња конференција у оквиру Правосудног форума за Босну и Херцеговину о теми „Улога највиших судова и Уставног суда БиХ у хармонизацији судске праксе у процесуирању предмета организованог криминала и корупције“.

Осми правосудни форум за БиХ: Хармонизована судска пракса је кључ за сузбијање организованог криминала

Хармонизација судске праксе кључна је за унапређење правосудног одговора на организовани криминал и корупцију. Док су поједине правосудне институције оствариле значајан напредак у процесуирању ових предмета, друге и даље требају да унаприједе своје праксе како би се обезбиједили правна сигурност, једнак третман и спријечила некажњивост, поручено је на отварању Осмог правосудног форума за Босну и Херцеговину данас у Сарајеву.

Као један од најважнијих правосудних скупова у БиХ, овај догађај окупио је више од 70 учесника — предсједнике, судије, тужиоце и адвокате, те највише правосудне институције из БиХ и других земаља Европе, као и представнике министарстава и других релевантних институција, међународних организација и цивилног друштва.

Тема овогодишњег форума је „Улога највиших судова и Уставног суда БиХ у хармонизацији судске праксе у процесуирању предмета организованог криминала и корупције“. Правосудни форум за БиХ организовали су Уставни суд БиХ и AIRE центар — Програм за Западни Балкан, у сарадњи с Високим судским и тужилачким савјетом БиХ, те уз подршку Владе Уједињеног Краљевства.

„Сваке године Правосудни форум за БиХ настоји одговорити на три значајне потребе бх. правосуђа. Прво, овај скуп један је од кључних догађаја на којем највише домаће правосудне институције, њихови предсједници, судије и тужиоци расправљају о актуелним изазовима. Друго, тим путем настојимо предвидјети будуће изазове и заједно развити стручан и уједињен одговор правосуђа", казала је Biljana Braithwaite, директорица Програма за Западни Балкан организације AIRE центар.

Braithwaite је нагласила да закључци Форума често надилазе сам догађај и утичу на конкретне стратегије и иницијативе. „У коначници, наш циљ је да ојачамо сарадњу између правосудних институција, како унутар земље тако и с међународним партнерима. То је у складу с нашом мисијом хармонизације правосудне праксе с европским стандардима и јачања владавине права на путу БиХ ка Европској унији."

Сеада Палаврић, предсједница Уставног суда БиХ, у свом уводном обраћању је нагласила да је Правосудни форум за БиХ истинска платформа за директну размјену мишљења свих учесника релевантних за хармонизацију судске праксе у процесуирању предмета организованог криминала и корупције. У осврту на овогодишњу тему нагласила је да је правосуђе дужно да обезбиједи владавину права и једнакост свих пред законом.

„Циљ је да особа којој се суди за кривична дјела организираног криминала и корупције не буде друкчије третирана, у зависности од тога гдје јој се у БиХ суди. Да се једнако поштује њено право на правично суђење, а поготово право на слободу и сигурност личности. Такођер, да свим особама, међу њима и оним оптуженим за наведена кривична дјела, буде осигуран највиши ниво међународно признатих људских права и слобода, како и предвиђа Устав БиХ”, казала је предсједница УСБиХ.

Халил Лагумџија, предсједник Високог судског и тужилачког савјета БиХ, истакао је да овогодишњи форум посебан фокус ставља на улогу највиших судова и Уставног суда БиХ у свјетлу чланова 5, 6 и 8 Европске конвенције о људским правима.

„Желим нагласити значај усклађивања одлука редовних судова с одлукама Уставног суда БиХ, посебно у контексту процесуирања предмета организираног криминала и корупције, као и важност ове хармонизације за цјелокупно бх. друштво. С тим циљем, Високо судско и тужилачко вијеће БиХ у сарадњи с AIRE центром издаје часопис 'Правна хроника', који већ десет година стручној јавности пружа информације о одабраној, новијој пракси домаћих и међународних судова, доприносећи тиме хармонизацији пракси домаћег правосуђа", закључио је предсједник ВСТСБиХ.

Нове технологије доносе изазове, али и прилике за правосуђе

У оквиру догађаја уприличена су излагања реномираних правосудних експерата из Европе. Ове године Форум је угостио Michaela Hopmeiera, судију Southwark Crown суда у Лондону, који је говорио о међународном аспекту борбе против организованог криминала, прања новца и борбе против корупције, те изазовима и сарадњи потребној за успјешно одузимање незаконито стечене имовине. Такође, Мирјана Лазарова Трајковска, бивша суткиња Европског суда за људска права и предсједница Кривичног одјељења Врховног суда Сјеверне Македоније, говорила је о изазовима које доносе нове технологије у контексту организованог криминала.

Julian Reilly, амбасадор Британске амбасаде у БиХ, нагласио је да Форум ове године први пут укључује тему cyber криминала, која је повезана са ширим дискусијама о злоупотреби технологије у извршењу кривичних дјела организованог криминала, а које су биле у фокусу ранијих форума. Правосудни форум за БиХ био је тако међу првима који су покренули стручну дискусију о законитости доказа прибављених из криптованих апликација попут Sky и ANOM.

„Дискусија је настављена и данас, док се ускоро очекују прве пресуде у предметима у којима су коришћени докази из криптованих апликација. Форум доноси осврт на дигиталне технологије, огромне изазове, али и предности које оне доносе. Свјесни смо да криминалци користе софистициране технологије и искориштавају слабости у законодавствима и системима како би починили бројна кривична дјела на штету приватних компанија, владиних институција, па и људских живота", поручио је амбасадор.

Амбасадор Reilly је додао како технологије попут умјетне интелигенције имају потенцијал да трансформишу начин рада правосуђа. „Данас тек покрећемо разговор о овом питању, које ће се много више анализирати у блиској будућности.”

Циљ Правосудног форума за БиХ је да допринесе примјени Европске конвенције о људским правима и пружи подршку правосудном систему БиХ у процесу припреме за европске интеграције. Форум унапређује сарадњу међу највишим судским инстанцама у БиХ, те доприноси хармонизацији и уједначавању домаће судске праксе с европским стандардима, а тиме и правној сигурности грађана у БиХ.