Конференција је организована ради стварања услова за побољшање практичне примјене Европске конвенције о људским правима, те је фокусирана на стандарде Европског суда за људска права у вези с правима гарантованим члановима 6 и 8 Европске конвенције о људским правима у контексту посебних истражних радњи.
Након што је захвалио организаторима и учесницима Правосудног форума, предсједник Уставног суда Босне и Херцеговине Златко М. Кнежевић је истакао: „ Границе заштићених добара (из кривично-правне области) и повреде основних људских права нигдје нису тако, рекао бих, флуидне и можда је ова тема једна од ријетких у којима се, осим класичне пресуде као утврђене ꞌ судске истине ꞌ , у највећој мјери приказује сложеност и професионалност судијског позива. У којем тренутку и у којој мјери људском бићу треба одузети или ограничити рецимо приватност ради заштите ꞌ већег добра ꞌ најсложенија је одлука кривичног поступка прије коначног пресуђења.“
„ Примјена посебних истражних радњи је веома значајна јер представља моћан алат у доказивању кривичних дјела, прије свега организованог криминалитета, док њихово претјерано коришћење може бити изузетно штетно по стабилност правног система“, објаснио је п редсједник Високог судског и тужилачког савјета БиХ Милан Тегелтија, те на отварању Конференције додао: „ Задовољство ми је што ћемо од еминентних стручњака имати прилику чути с којим изазовима се правосуђе Босне и Херцеговине сусреће приликом коришћења посебних истражних радњи у поступку утврђивања кривичне одговорности код извршења најтежих кривичних дјела, те имати прилику да закључцима Конференције дамо свој допринос у погледу дилема правосудне заједнице о овом питању.“
У вези с примјеном посебних истражних радњи, које су важно оруђе у борби против организованог криминала и корупције и обезбјеђивања националне безбједности, Biljana Braithwait e , менаџерка Програма за Западни Балкан Центра AIR E , истакла је: „Борба против корупције и организованог криминала представља кључни услов за значајан напредак у области владавине права, али она мора бити пропраћена поштовањем основних права, као што су слобода, безбједност, приватност и право на правично суђење, иначе легитимитет такве борбе може бити компромитован. Управо примјеном судске праксе Европског суда у Стразбуру можемо на најбољи начин обезбиједити поштовање тих права и тежити истовремено и дјелотворности и правичности“.
Teodora Fuior из DCAF Женева изјавила је да судско одобрење за употребу метода које нарушавају интегритет, а ради прикупљања података, представља једну од најјачих гаранција људских права и владавине права која је у средишту дјелотворних система одговорности. Истакла је да је „испуњење овог задатка данас велики изазов за судије у свим демократским државама. Судије, на веома моћан начин, дјелују као арбитри државне тајне и појединачних слобода. Они одређују деликатну равнотежу између демократије и безбједности, што је у сржи наше данашње расправе.“
На Другој годишњој конференцији Правосудног форума представљен је Водич за образложену судску одлуку,који је настао као препорука Прве годишње конференцијеотеми „Право на образложену одлуку – обавезан стандард у поступку пред судом“, одржане 6. и 7. новембра 2017. године. Тим судија Уставног суда БиХ и домаћих и међународних консултаната, под водством потпредсједника Уставног суда Босне и Херцеговине Мирсада Ћемана, припремио је овај приручник који ће бити дистрибуиран правосудној заједници у Босни и Херцеговини.
Конференцији је присуствовало 60 еминентних представника највиших судских инстанци у Босни и Херцеговини: Уставног суда Босне и Херцеговине, Високог судског и тужилач ког савјета Босне и Херцеговине (ВСТСБиХ) и Секретаријата ВСТСБиХ, Уставног суда Федерације Босне и Херцеговине, Уставног суда Републике Српске, Суда Б осне и Херцеговине, Врховног суда Федерације Босне и Херцеговине, Врховног суда Републике Српске , Апелационог суда Дистрикта Брчко Босне и Херцеговине , Правосудне комисије Дистрикта Брчко Босне и Херцеговине, центара за едукацију судија и тужилаца у Федерацији Босне и Херцеговине и Републици Српској, као и домаћи и међународни правни експерти из области људских права.
Правосудни форум за БиХ је организован уз помоћ Британске владе с циљем побољшања примјене Европске конвенције о људским правима и основним слободама и подршке правосудном систему Босне и Херцеговине у процесу припреме за европске интеграције.