48. сједница Великог вијећа

Уставни суд Босне и Херцеговине је данас, 22. децембра 2016. године, одржао редовну, 48. сједницу Великог вијећа, посљедњу у 2016. години.

У складу са чланом 18 тачка 3) Правила Уставног суда Босне и Херцеговине, Уставни суд је одбацио апелације које су поднесене неблаговремено или након протека рока за подношење апелације, преурањено, односно у случајевима у којим је утврдио да апеланти у претходном поступку нису искористили све расположиве правне лијекове.

Одлучујући о апелацијама у вези са чланом II/3е) Устава Босне и Херцеговине и чланом 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода у односу на доношење одлуке у разумном року, о допустивости и меритуму, Уставни суд је донио један број одлука којим је установљена повреда права апеланата на правично суђење, те одбио као неоснован један број апелација у случајевима у којима је закључио да такве повреде није било.

Искључиво ради илустрације, издвајамо:

Уставни суд Босне и Херцеговине усвојио је апелацију Јосипа Томића  из Кисељака против рјешења Кантоналног суда у Новом Травнику и рјешења Општинског суда у Кисељаку које апелант оспорава, тврдећи да су тим рјешењима повријеђена његова права из члана II/3к) Устава Босне и Херцеговине и члана 1 Протокола број 1 уз Европску конвенцију, односно право на имовину и право на мирно уживање своје имовине.

Апелант је са Hypo Alpe-Adria-Bank д.д. Мостар закључио споразум којим је утврђено да повјерилац има потраживање према апеланту по основи уговора о кредиту у износу од 110.000,00 КМ. Ради обезбјеђења наведеног потраживања, овим споразумом је, у корист повјериоца, засновано заложно право на непокретностима у апелантовој својини, које у нарави чине кућа и двориште, укупне површине 1.000 м2. Апелант и повјерилац су споразумом сагласно утврдили да вриједност заложене непокретности износи 209.278,00 КМ.

С обзиром на то да апелант није у цијелости вратио износ који је примио по основи одобреног кредита, повјерилац је, на основу наведеног споразума, поднио приједлог за извршење ради намирења остатка дуга у износу од 72.198,41 КМ. Рјешењем о извршењу Општински суд је одредио извршење према приједлогу тражиоца извршења, које ће се спровести продајом заложене непокретности у апелантовој својини. Стални судски вјештак грађевинске струке је процијенио вриједност заложених непокретности, ради продаје, на износ од 195.109,00 КМ.

Општински суд је утврдио да су заложене непокретности у апелантовој својини  продате за износ од 1.000,00 КМ повјериоцу као тражиоцу извршења. Рјешењем о досуди Општински суд је предметне непокретности досудио тражиоцу извршења, те одредио да му се имају одмах предати у посјед, а Земљишнокњижном уреду је наложено да се у корист тражиоца извршења упише право својине на предметним непокретностима.

Апелант у апелацији поднесеној Уставном суду не оспорава свој дуг према тражиоцу извршења, нити оспорава рјешење о извршењу, те продају заложених непокретности, као ни износ за који је, на трећој лицитацији као једини купац, тражилац извршења купио предметне непокретности. Апелант искључиво оспорава рјешења о намирењу којим је констатовано да је тражилац извршења намирен само до одређеног износа добијеног продајом заложених непокретности. Апелант сматра да је на овакав начин омогућено тражиоцу извршења да своју имовину увећа знатно више од износа дуга. Тражилац извршења, дакле,  може да настави  извршни поступак против апеланта или јемаца, а занемарује се да је постао сопственик заложених непокретности које у међувремену може да прода или да изда, чија је вриједност процијењена на износ који је готово три пута већи од износа који тражилац извршења потражује од апеланта.

Уставни суд је закључио да је оспореним рјешењима Општинског суда у Кисељаку и Кантоналног суда у Новом Травнику прекршено апелантово право на имовину из члана II/3к) Устава Босне и Херцеговине и члана 1 Протокола број 1 уз Европску конвенцију због произвољне примјене члана 98 Закона о извршном поступку, јер су наведени судови, супротно стварном значењу и смислу наведене законске одредбе, сматрали да повјерилац има право да настави извршење против апеланта, према томе и против јемаца, иако је повјерилац у извршном поступку постао сопственик непокретности које је апелант заложио ради обезбјеђења дуга према повјериоцу, а вриједност предметних непокретности је процијењена на износ који је неколико пута виши од износа који повјерилац потражује од апеланта.

У складу с тим, Уставни суд је укинуо рјешења Кантоналног суда у Новом Травнику и Општинског суда у Кисељаку,  предмет вратио  Општинском суду у Кисељаку, који је дужан да по хитном поступку донесе нову одлуку, у складу са чланом II/3к) Устава Босне и Херцеговине и чланом 1 Протокола број 1 уз Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода, те да најкасније у року од два  мјесеца од дана достављања ове одлуке обавијести Уставни суд Босне и Херцеговине о предузетим мјерама с циљем извршења ове одлуке, у складу са чланом 74 став (5) Правила Уставног суда Босне и Херцеговине.

Уставни суд је истовремено одбацио као недопуштену апелацију Јосипа Томића поднесену против рјешења Кантоналног суда у Новом Травнику и рјешења Општинског суда у Кисељаку у односу на наводе о кршењу права на правично суђење из члана II/3е) Устава Босне и Херцеговине и члана 6 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода због тога што је ratione materiae инкомпатибилна са Уставом Босне и Херцеговине.

У случајевима у којим је Суд утврдио да постоји повреда права апеланата на правично суђење, надлежним судовима или управним органима наложено је да хитно окончају поступке, те да у року од три мјесеца од дана достављања одлуке обавијесте Суд о мјерама које су предузете с циљем извршења одлука.

Апелације које су, prima facie, очито биле неосноване Суд је одбацио. Чињенице које су апеланти поднијели Суду у тим случајевима ни на који начин нису могле да оправдају тврдњу апеланата да постоји кршење њихових права заштићених Уставом, или да странке у поступку сносе посљедице кршења права заштићених Уставом.

Све одлуке усвојене на сједници биће достављене апелантима у року од мјесец дана и објављене на интернетској страници Уставног суда Босне и Херцеговине.

 

Подијели