Isključivo radi ilustracije izdvajamo:
Odlučujući o zahtjevima za ocjenu ustavnosti, Ustavni sud BiH je, između ostaloga, na današnjoj sjednici obavio preliminarnu raspravu o zahtjevu Staše Košarca, u vrijeme podnošenja zahtjeva zamjenika predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, za ocjenu ustavnosti članka 10. Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o kriterijima, postupku i načinu raspodjele stranih dozvola za prijevoz tereta domaćim prijevoznicima („Službeni glasnik Bosne i Hercegovine“ broj 79/09) i Poglavlja III. stavak 1. točka 2. i stavak 2. točka 2. Obavještenja o pokretanju postupka raspodjele CEMT dozvola i bilateralnih godišnjih dozvola za Francusku i Belgiju za 2015. godinu.
Ustavni sud BiH odluku u ovom predmetu donijet će na narednoj sjednici.
Ustavni sud BiH odbio je zahtjev Kantonalnog suda u Mostaru (sutkinje Zuhre Hodžić-Seknić) za ocjenu ustavnosti članka 17. stavak 4. Zakona o ovršnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine FBiH“ br. 32/03, 52/03, 33/06, 39/09 i 35/12) u odnosu na članak II/3.(e) Ustava Bosne i Hercegovine i članak 6. stavak 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Ustavni sud BiH utvrdio je da je članak 17. stavak 4. Zakona o ovršnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine FBiH“ br. 32/03, 52/03, 33/06, 39/09 i 35/12) sukladan članku II/3.(e) Ustava Bosne i Hercegovine i članku 6. stavak 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Ustavni sud BiH je, između ostalih, odlučivao i o apelaciji koju je 21. lipnja 2013. godine podnio Kemal Čaušević protiv rješenjā Suda Bosne i Hercegovine br. S1 2 K 012740 13 Kv od 18. travnja 2013. godine, S1 2 K 012740 13 Krn od 15. travnja 2013. godine, S1 2 K 012740 13 Krn 2 od 11. travnja 2013. godine i S1 2 K 012740 13 Krn od 1. travnja 2013. godine. Apelant je dopunio apelaciju 8. prosinca 2014. godine. Aida Čaušević iz Sarajeva, apelantova supruga, pridružila se apelaciji 26. veljače 2015. godine.
Apelant pobija navedena rješenja tvrdeći da mu je tim rješenjima povrijeđeno pravo na imovinu iz članka II/3.(k) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 1. Protokola broj 1 uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Između ostaloga, Sud Bosne i Hercegovine odredio je apelantu privremenu mjeru zabrane otuđenja i raspolaganja imovinom – nekretninama (ukupno deset nekretnina) i odbio prijedlog Tužiteljstva za određivanje privremene mjere zabrane otuđenja i raspolaganja imovinom – nekretninama u odnosu na dva poslovna prostora u ulici Ferhadija u Sarajevu. Sud Bosne i Hercegovine odredio je da će izrečenu privremenu mjeru provesti Zemljišnoknjižni ured Općinskog suda u Sarajevu na način što će u zemljišnim knjigama zabilježiti zabranu otuđenja nekretnina navedenih pod točkom I. tog rješenja, te da će privremena mjera određena navedenim rješenjem trajati do okončanja kaznenog postupka protiv apelanta ili do drugačije odluke Suda BiH.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine zaključio je da nije povrijeđeno apelantovo pravo na imovinu zagarantirano člankom II/3.(k) Ustava Bosne i Hercegovine i člankom 1. Protokola broj 1 uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, jer je u okolnostima konkretnoga slučaja miješanje u pravo na imovinu apelanata bilo sukladno zakonu i u javnome interesu, pri čemu na apelanta nije stavljen pretjeran teret. Dakle, Ustavni sud BiH je odbio kao neutemeljenu apelaciju Kemala Čauševića podnesenu protiv navedenih rješenjā Suda Bosne i Hercegovine, u odnosu na navode o kršenju prava na imovinu iz članka II/3.(k) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 1. Protokola broj 1 uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
U svezi s pravom na pravično suđenje iz članka II/3.(e) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 6. stavak 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Ustavni sud BiH je odbacio kao nedopuštenu apelaciju Kemala Čauševića podnesenu protiv navedenih rješenja, zato što je ratione materiae inkompatibilna s Ustavom Bosne i Hercegovine, a apelaciju Aide Čaušević podnesenu protiv istih rješenja odbacio kao nedopuštenu zbog proteka roka za podnošenje apelacije.
Sve odluke o apelacijama usvojene na sjednici bit će u roku od mjesec dana dostavljene podnositeljima apelacija i objavljene na internetskoj stranici Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Ustavni sud BiH je utvrdio prijedlog proračuna Ustavnog suda Bosne i Hercegovine za 2016. godinu.
Za glavnu tajnicu Ustavnog suda BiH, nakon provedenog natječaja, Ustavni sud BiH imenovao je Natašu Vuković, dipl. pravnicu.