Искључиво ради илустрације издвајамо:
Одлучујући о захтјевима за оцјену уставности, Уставни суд БиХ је, између осталог, на данашњој сједници обавио прелиминарну расправу о захтјеву Сташе Кошарца, у вријеме подношења захтјева замјеника предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, за оцјену уставности члана 10 Правилника о измјенама и допунама Правилника о критеријумима, поступку и начину расподјеле страних дозвола за превоз терета домаћим превозницима („Службени гласник Босне и Херцеговине“ број 79/09) и Поглавља III став 1 тачка 2 и став 2 тачка 2 Обавјештења о покретању поступка расподјеле ЦЕМТ дозвола и билатералних годишњих дозвола за Француску и Белгију за 2015. годину.
Уставни суд БиХ одлуку у овом предмету донијеће на наредној сједници.
Уставни суд БиХ одбио је захтјев Кантоналног суда у Мостару (суткиње Зухре Хоџић-Секнић) за оцјену уставности члана 17 став 4 Закона о извршном поступку Федерације Босне и Херцеговине („Службене новине ФБиХ“ бр. 32/03, 52/03, 33/06, 39/09 и 35/12) у односу на члан II/3е) Устава Босне и Херцеговине и члан 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.
Уставни суд БиХ утврдио је да је члан 17 став 4 Закона о извршном поступку Федерације Босне и Херцеговине („Службене новине ФБиХ“ бр. 32/03, 52/03, 33/06, 39/09 и 35/12) у складу с чланом II/3е) Устава Босне и Херцеговине и чланом 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.
Уставни суд БиХ је, између осталих, одлучивао и о апелацији коју је 21. јуна 2013. године поднио Кемал Чаушевић против рјешењā Суда Босне и Херцеговине бр. С1 2 К 012740 13 Кв од 18. априла 2013. године, С1 2 К 012740 13 Крн од 15. априла 2013. године, С1 2 К 012740 13 Крн 2 од 11. априла 2013. године и С1 2 К 012740 13 Крн од 1. априла 2013. године. Апелант је допунио апелацију 8. децембра 2014. године. Аида Чаушевић из Сарајева, апелантова супруга, придружила се апелацији 26. фебруара 2015. године.
Апелант оспорава наведена рјешења тврдећи да му је тим рјешењима повријеђено право на имовину из члана II/3к) Устава Босне и Херцеговине и члана 1 Протокола број 1 уз Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода.
Између осталог, Суд Босне и Херцеговине одредио је апеланту привремену мјеру забране отуђења и располагања имовином – непокретностима (укупно десет непокретности) и одбио приједлог Тужилаштва за одређивање привремене мјере забране отуђења и располагања имовином – непокретностима у односу на два пословна простора у улици Ферхадија у Сарајеву. Суд Босне и Херцеговине одредио је да ће изречену привремену мјеру спровести Земљишнокњижни уред Општинског суда у Сарајеву на начин што ће у земљишним књигама забиљежити забрану отуђења непокретности наведених под тачком I тог рјешења, те да ће привремена мјера одређена наведеним рјешењем трајати до окончања кривичног поступка против апеланта или до другачије одлуке Суда БиХ.
Уставни суд Босне и Херцеговине закључио је да није повријеђено апелантово право на имовину загарантовано чланом II/3к) Устава Босне и Херцеговине и чланом 1 Протокола број 1 уз Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода, јер је у околностима конкретног случаја мијешање у право на имовину апеланата било у складу са законом и у јавном интересу, при чему на апеланта није стављен претјеран терет. Дакле, Уставни суд БиХ је одбио као неосновану апелацију Кемала Чаушевића поднесену против наведених рјешењā Суда Босне и Херцеговине, у односу на наводе о кршењу права на имовину из члана II/3к) Устава Босне и Херцеговине и члана 1 Протокола број 1 уз Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода.
У вези с правом на правично суђење из члана II/3е) Устава Босне и Херцеговине и члана 6 став 1 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода, Уставни суд БиХ је одбацио као недопуштену апелацију Кемала Чаушевића поднесену против наведених рјешења, зато што је ratione materiae инкомпатибилна с Уставом Босне и Херцеговине, а апелацију Аиде Чаушевић поднесену против истих рјешења одбацио као недопуштену због протека рока за подношење апелације.
Све одлуке о апелацијама усвојене на сједници биће у року од мјесец дана достављене подносиоцима апелација и објављене на интернет-адреси Уставног суда Босне и Херцеговине.
Уставни суд БиХ је утврдио приједлог буџета Уставног суда Босне и Херцеговине за 2016. годину.
За генералног секретара Уставног суда БиХ, након спроведеног конкурса, Уставни суд БиХ именовао је Наташу Вуковић, дипл. правницу.