Delegacija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Mirsad Ćeman, potpredsjednici Ustavnog suda BiH Mato Tadić i Zlatko M. Knežević i sutkinja Ustavnog suda BiH Valerija Galić 30. i 31. augusta 2016. godine borave u posjeti Evropskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.
Posjeta delegacije Ustavnog suda BiH Evropskom sudu za ljudska prava dogovorena je početkom marta 2016. godine, ali je zbog različitih obaveza realizirana tek sada.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine od 1997. godine kontinuirano sarađuje sa ustavnim, odnosno drugim najvišim nacionalnim sudovima, s Vijećem Evrope, osobito sa Evropskim sudom za ljudska prava i Evropskom komisijom za demokratiju putem prava, kao i sa Evropskom konferencijom ustavnih sudova, Svjetskom konferencijom ustavnih sudova i drugim međunarodnim organizacijama, institucijama i udruženjima.
Danas su se predsjednik Mirsad Ćeman i delegacija Ustavnog suda BiH susreli sa predsjednikom Evropskog suda za ljudska prava Guidom Raimondijem, te učestvovali na radionici/razmjeni iskustava sa sudijama Evropskog suda za ljudska prava i održali radni sastanak sa sudijom Evropskog suda za ljudska prava izabranim u ime BiH Farisom Vehabovićem i pravnicima Evropskog suda iz Bosne i Hercegovine.
U susretu s predsjednikom Raimondijem potvrđena je dosadašnja plodotvorna saradnja dvaju sudova na zaštiti i promociji osnovnih ljudskih prava i sloboda, te su razmijenjene ideje o unapređenju saradnje. Predsjednik Raimondi je zahvalio na posjeti i istakao visoki kvalitet odluka Ustavnog suda BiH.
U okviru radionice sa sudijama Evropskog suda za ljudska prava razgovarano je o iskustvima u provođenju odluka Evropskog suda, kao i pojedinim odlukama dvaju sudova zanimljivim sa pravnog stajališta.
U prijepodnevnim satima drugog dana posjete Evropskom sudu za ljudska prava delegacija Ustavnog suda BiH prisustvovat će jednoj od rasprava Velikog vijeća Evropskog suda za ljudska prava, nakon čega je planiran povratak delegacije Suda.
Međunarodna multilateralna i bilateralna saradnja, između ostalog, jeste prostor u okviru kojeg Ustavni sud Bosne i Hercegovine promovira svoje doktrinu, iskustvo i praksu, posebno u domenu vladavine prava, zaštite i promocije značaja poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda. Na taj način Ustavni sud Bosne i Hercegovine doprinosi evropskoj civilizacijskoj i pravnoj stečevini, ali se njome u isto vrijeme i inspirira.
To što nacionalni sudovi prihvataju sudske odluke Evropskog suda za ljudska prava, kao vannacionalnog sudskog tijela, izuzetna je činjenica koja putem razvoja odnosa između Evropskog suda za ljudska prava i nacionalnih ustavnih sudova, između ostalog, rezultira uspostavljanjem univerzalnog sistema zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda, te vladavine prava. U tom pogledu, uz međusobnu toleranciju, nacionalni ustavni i drugi sudovi, te Evropski sud za ljudska prava uspostavljaju visoke standarde.