Уставни суд БиХ одржао семинар о заштити личних података и права на приватност

Уставни суд Босне и Херцеговине је 16. и 17. децембра 2024. године, у сарадњи с AIRE центром и уз подршку Владе Уједињеног Краљевства, одржао стручни семинар о теми „Заштита личних података и заштита права на приватност (у грађанском и кривичном поступку)“.

Семинар је отворила Ермина Думањић, шефица Одјељења за уставносудску праксу Уставног суда БиХ, која је нагласила да је тема заштите личних података и приватности од кључног значаја за модерни правосудни систем.

„Заштита личних података и заштита приватности су кључни изазови модерног друштва. Ова питања захтијевају сталну размјену знања и искустава међу колегама из региона, а посебно ми је задовољство што смо угостили уважене колегице из Уставног суда и Врховног суда Републике Хрватске.“

У уводном обраћању Мартина Рагуж, пројектна менаџерка AIRE центра, осврнула се на важност ове теме у ширем контексту владавине права, те је истакла како технолошки напредак поставља нове изазове пред правосудне системе, који ће бити предмет истраживања и едукације AIRE центра.

„Технолошки развој, укључујући умјетну интелигенцију и друштвене мреже, доноси нове изазове за правосуђе, посебно у погледу законитости доказа. Дискусија о пресудама попут оне Високог казненог суда у Хрватској, која је потврдила законитост кориштења Sky комуникација као доказа, пружа изузетно важне перспективе и за друге правосудне институције региона.“

Представнице Уставног суда Републике Хрватске и Врховног суда Републике Хрватске говориле су о конкретним рјешењима за изазове с којима се правосуђе суочава у контексту заштите права на приватност и личних података, уз анализу практичних примјера и пресуда.

Морана Бришки, виша судска савјетница – специјалисткиња Врховног суда Републике Хрватске, говорила је о балансирању права на приватност и ефикасног спровођења судских поступака.

„Рапидни развој сувремених начина комуникације ставља пред правосуђе бројне изазове: како заштитити темељно људско право на приватност, а истовремено проводити основну судбену задаћу – законито и учинковито провођење судских поступака. Кроз поједине теме на семинару дали смо приказ кључних пресуда и одлука Еуропског суда за људска права (ЕСЉП) и Суда Еуропске уније које могу послужити као смјернице за рјешавање конкретних ситуација у којима треба успоставити равнотежу између права на приватност појединца и легитимних интереса друштвене заједнице.“
Николина Катић, самостална уставносудска савјетница Уставног суда Републике Хрватске, осврнула се на динамичну природу Конвенције у погледу ове теме.

„Имајући у виду да је Конвенција живући инструмент те да се пракса ЕСЉП мијења у корак с изазовима модерног друштва, заштита особних података и право на приватност постају врло важна тема у развоју Конвенције и праксе ЕСЉП с обзиром на сва питања која се стављају пред националне судове, али и ЕСЉП. Занимљива је и чињеница да заштита особних података отвара питања у низу конвенцијских права, гдје не говоримо само о праву на приватност, те смо у оквиру овог семинара покушали дати оквир у којем би се та питања могла рјешавати.“

Циљ Уставног суда Босне и Херцеговине је да овим и сличним семинарима омогући додатну непосредну размјену искустава уставних судова двију држава управо од лица која непосредно раде на припреми одлука о апелацијама за судије, што подразумијева и свакодневно упознавање и анализирање праксе ЕСЉП и уставних и редовних судова у региону, али и у Европи и свијету.