О захтјевима за апстрактну оцјену уставности
С циљем ефективнијег испуњења своје обавезе из члана VI/2б) Устава Босне и Херцеговине, према којем ће Уставни суд, између осталог, своје одлуке јавно образлагати и објављивати, овај преглед презентује праксу Уставног суда из апстрактне оцјене уставности, тј. „У“ предмета. То су одлуке Уставног суда Босне и Херцеговине о захтјевима за оцјену уставности, поднесеним у складу са чланом VI/3а) и чланом VI/3ц) Устава Босне и Херцеговине, донесене професионалним и студиозним приступом Уставног суда сваком појединачном захтјеву.
Преглед обухвата праксу Уставног суда Босне и Херцеговине од успостављања новог Уставног суда Босне и Херцеговине прописаног Уставом Босне и Херцеговине садржаним у Анексу IV Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини.
Преглед приказује одлуке о захтјевима за оцјену уставности по хијерархијским нивоима власти у Босни и Херцеговини. Конкретно, за државу Босну и Херцеговину, за ентитете Федерација Босне и Херцеговине и Република Српска, за Брчко дистрикт Босне и Херцеговине и за кантоне у Федерацији Босне и Херцеговине.
Из прегледа се јасно може идентификовати начин одлучивања Уставног суда, односно у којим ситуацијама је Уставни суд утврђивао несагласност, а у којим сагласност оспореног акта с Уставом Босне и Херцеговине. Значајан је дио захтјева овлашћених подносилаца за оцјену уставности у којима је дјелимично утврђена несагласност с Уставом, а дјелимично сагласност с Уставом.
Преглед праксе намијењен је стручној заједници која на овај начин има увид у детаљне податке о пракси Уставног суда Босне и Херцеговине из апстрактне оцјене уставности. Намијењен је и грађанима којима се на овај начин одлуке непосредно представљају, али и новинарима који се баве надлежношћу и праксом Уставног суда како би на једном мјесту могли да нађу сва питања из апстрактне оцјене уставности о којима је Уставни суд до сада одлучио, начин на који је одлучио, одлуку Уставног суда на интернет страници која садржи детаљна образложења, и тако лакше, објективније и садржајније информишу грађане Босне и Херцеговине.
С искреном надом у успјех наше замисли код грађана, а нарочито новинара који се баве истраживачким новинарством и који се не задовољавају само информацијом а да не представе и њену суштину!