Делегација Уставног суда Босне и Херцеговине, предсједник Уставног суда Босне и Херцеговине Мирсад Ћеман, потпредсједници Уставног суда БиХ Мато Тадић и Златко М. Кнежевић и судија Уставног суда БиХ Валерија Галић 30. и 31. августа 2016. године бораве у посјети Европском суду за људска права у Стразбуру.
Посјета делегације Уставног суда БиХ Европском суду за људска права договорена је почетком марта 2016. године, али је због различитих обавеза реализована тек сада.
Уставни суд Босне и Херцеговине од 1997. године континуирано сарађује са уставним, односно другим највишим националним судовима, са Савјетом Европе, особито са Европским судом за људска права и Европском комисијом за демократију путем права, као и са Европском конференцијом уставних судова, Свјетском конференцијом уставних судова и другим међународним организацијама, институцијама и удружењима.
Данас су се предсједник Мирсад Ћеман и делегација Уставног суда БиХ сусрели са предсједником Европског суда за људска права Гуидом Раимондијем, те учествовали на радионици/размјени искустава са судијама Европског суда за људска права и одржали радни састанак са судијом Европског суда за људска права изабраним у име БиХ Фарисом Вехабовићем и правницима Европског суда из Босне и Херцеговине.
У сусрету с предсједником Раимондијем потврђена је досадашња плодотворна сарадња двају судова на заштити и промоцији основних људских права и слобода, те су размијењене идеје о унапређењу сарадње. Предсједник Раимонди је захвалио на посјети и истакао високи квалитет одлука Уставног суда БиХ.
У оквиру радионице са судијама Европског суда за људска права разговарано је о искуствима у провођењу одлука Европског суда, као и појединим одлукама двају судова занимљивим са правног становишта.
У пријеподневним часовима другог дана посјете Европском суду за људска права делегација Уставног суда БиХ присуствоваће једној од расправа Великог вијећа Европског суда за људска права, након чега је планиран повратак делегације Суда.
Међународна мултилатерална и билатерална сарадња, између осталог, јесте простор у оквиру ког Уставни суд Босне и Херцеговине промовише своје доктрину, искуство и праксу, посебно у домену владавине права, заштите и промоције значаја поштовања људских права и основних слобода. На тај начин Уставни суд Босне и Херцеговине доприноси европској цивилизацијској и правној стечевини, али се њоме у исто вријеме и инспирише.
То што национални судови прихватају судске одлуке Европског суда за људска права, као ваннационалног судског органа, изузетна је чињеница која путем развоја односа између Европског суда за људска права и националних уставних судова, између осталог, резултира успостављањем универзалног система заштите људских права и основних слобода, те владавине права. У том погледу, уз међусобну толеранцију, национални уставни и други судови, те Европски суд за људска права успостављају високе стандарде.