Predsjednik Ćeman na Petom regionalnom forumu o vladavini prava za Jugoistočnu Europu u Skoplju



Predsjednik Ustavnoga suda BiH Mirsad Ćeman sudjelovao je u radu Petoga regionalnoga foruma o vladavini prava za Jugoistočnu Europu, koji se 15. i 16. ožujka 2018. godine održava u Skoplju, Republika Makedonija, koji organiziraju Centar AIRE i Civil Rights Defenders uz potporu Ministarstva vanjskih poslova (Foreign and Commonwealth Office) Velike Britanije, Vlade Švedske, Vijeća za regionalnu suradnju i GIZ-a (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit). Svrha održavanja Foruma je promoviranje implementacije Europske konvencije o ljudskim pravima u regionu, pružanje potpore regionalnoj suradnji u daljem razvoju vladavine prava i ljudskih prava i  pružanje pomoći u procesu integracije regiona u EU.

Tema Foruma u 2018. godini je  zabrana mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja u svezi sa  člankom 3. Konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama.

Ovo je već peti regionalni forum o vladavini prava za Jugoistočnu Europu koji se održava, a Forum  je potvrđen kao jedan od najvažnijih godišnjih događaja za predstavnike pravosuđa, pravnike i članove NVO iz regiona.  Broj njegovih sudionika se povećava iz godine u godinu.   Prvi forum je održan 2014. godine u Budvi, u Crnoj Gori, i na njemu su u fokusu izlaganja bili nacionalna provedba presuda koje je donio Europski sud za ljudska prava i novi trendovi u sudskoj praksi. Drugi forum je održan u Beogradu, u Srbiji, 2015. godine, a izlaganja su se odnosila na izazove u svezi sa člankom 6.  Europske konvencije o ljudskim pravima - pravom na pravično suđenje.  Potom je Forum održan 2016. godine u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini, gdje se ponovno razmatralo pitanje prava na pravično suđenje, ali sa posebnim fokusom  na pravo na neovisan i nepristran sud.  Prošle, 2017. godine Forum je održan u Tirani, u Albaniji, a u središtu pozornosti je osobito bilo pravo na slobodu izražavanja iz članka 10. Konvencije,  kao i odnos između ovoga prava i prava na pravično suđenje i poštivanje privatnog života.  Sva četiri foruma održana do sada bila su veoma uspješna a u njihovom radu su sudjelovali predstavnici najviših pravosudnih tijela iz cijeloga regiona, koji su radili zajedno sa sucima Europskoga suda za ljudska prava, uz informacije koje su dobili od pravnika i članova NVO.

Sudionici Petoga foruma  dolaze  iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, sa Kosova*, iz Makedonije,  Crne Gore i Srbije.  Na Forumu sudjeluju i  suci Europskoga suda za ljudska prava iz zemalja regiona:  Ledi  Bianku (Albanija), Ksenija Turković (Hrvatska), Jovan Ilievski (Makedonija), Nebojša Vučinić (Crna Gora) i Branko Lubarda (Srbija),  predstavnici  vrhovnih i ustavnih sudova, predsjedatelji vijeća sudstava, ravnatelji pravosudnih akademija i institucija, zastupnici  država pred Sudom u Strassbourgu, kao i predstavnici  NVO i istaknuti pravnici, stručnjaci u svojim oblastima.

Tijekom održavanja Foruma prezentirani su radovi i izlaganja koji  se odnose  na pozitivne obveze države i primjenjivost članka 3. prigodom lišavanja slobode i zlostavljanja, osobito ranjivih osoba, uključujući djecu i one koji imaju problema sa mentalnim zdravljem,  na zlostavljanje kada je riječ o imigraciji, kao i uporabu dokaza koji su dobiveni mučenjem u okviru kaznenih postupaka.

Predsjednik Ćeman je aktivno sudjelovao u radu i obratio se sudionicima Petoga  regionalnoga foruma iznoseći stajališta i primjere iz prakse Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine u svezi sa temom Foruma. Istodobno, predsjednik Ćeman je osobito ukazao na aktualnost teme i korisnost održavanja ovoga petoga  regionalnoga foruma za sve one koji se bave pravom, a posebice ljudskim pravima, kao i za ukupna nastojanja i rezultate u promoviranju važnosti ljudskih prava i temeljnih sloboda u društvu.

Podijeli
Copyrights @ 2024 Ustavni sud BiH Sva prava zadržana.