28. mart 2014. godine - Ustavni sud Bosne i Hercegovine okončao je danas, 28.3.2014. godine, 85. plenarnu sjednicu. U toku sjednice Sud je razmatrao apelacije o navodnim povredama ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Isključivo radi ilustracije, izdvajamo:
Ustavni sud je odbio kao neosnovanu apelaciju Jadranka Palije podnesenu protiv presudā Suda Bosne i Hercegovine br. X-KRŽ-06/290 od 24. aprila 2008. godine i X-KR-06/290 od 28. novembra 2007. godine.
Apelant je u apelaciji naveo, između ostalog, da smatra da su mu osporenim presudama povrijeđena prava iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i čl. 6. i 7. Evropske konvencije, te člana 15. Međunarodnog pakta. Naime, apelant smatra da je redovni sud povrijedio njegovo pravo na pravično suđenje u pogledu načina utvrđivanja činjenica, te da je sud očigledno proizvoljno ocijenio iskaze svjedoka optužbe slijedom čega je činjenično stanje utvrđeno na „njegovu štetu“. Apelant naročito ističe da je redovni sud, „teško povrijedio“ njegovo pravo na odbranu time što nije dozvolio da svjedoči Tatjana Palija, njegova supruga. Osim toga, navodi da je u toku postupka povrijeđen princip „jednakosti u postupanju“, jer je odlukom suda o prihvaćanju dokazanih činjenica koje su utvrđene pravosnažnim presudama MKSJ povrijeđeno njegovo „pravo da ispita svjedoke“, koje je garantirano članom 6. stav 3. tačka d. Evropske konvencije.
Apelant prigovara i primjeni materijalnog prava, te navodi, između ostalog, da je „djelo koje mu se stavlja na teret“ bilo obuhvaćeno i u zakonima iz 1992. godine, odnosno u KZSFRJ, mada ne u navedenom terminološkom obliku. Stoga, apelant ističe da je Sud BiH u njegovom predmetu trebalo da primijeni odredbe krivičnog zakona koji je važio u vrijeme kada je djelo počinjeno, dakle, odredbe KZSFRJ, a ne KZBiH. S tim u vezi, apelant je naveo da je Sud BiH, primjenjujući odredbe KZBiH, prekršio odredbe člana 3. (načelo zakonitosti) i člana 4. KZBiH (načelo vremenskog važenja krivičnog zakona), jer smatra da za njega nije bila najblaža primjena odredaba KZBiH u odnosu na propisanu kaznu.
Ustavni sud je zaključio da ne postoji povreda prava na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. st. 1, 2. i 3. tačka d) Evropske konvencije, jer je Ustavni sud iz obrazloženja osporenih odluka utvrdio da apelantova krivica za krivična djela zločin protiv čovječnosti i ratni zločin protiv civilnog stanovništva nije utvrđena proizvoljnom ocjenom dokaza, niti povredom principa in dubio pro reo, te da nema povrede principa ravnopravnosti strana u postupku, niti je povrijeđeno apelantovo pravo na odbranu.
Ustavni sud je, također, zaključio da, u odnosu na krivično djelo zločin protiv čovječnosti iz člana 172. KZBiH, za koje je apelant proglašen krivim tač. 1. i 2. osporene presude, nema povrede člana 7. Evropske konvencije, te da ni u odnosu na krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz člana 173. KZBiH, za koje je apelant proglašen krivim tačkom 3. osporene presude, nije došlo do kršenja člana 7. stav 1. Evropske konvencije, tj. retroaktivnom primjenom KZBiH, iako je ovo krivično djelo u vrijeme počinjenja bilo propisano kao krivično djelo KZSFRJ, jer u apelantovom slučaju ne postoji realna mogućnost da je retroaktivna primjena KZBiH bila na apelantovu štetu u pogledu utvrđivanja kazne, budući da čak i da je na ovo krivično djelo primijenjen KZSFRJ, apelant nije mogao da bude kažnjen nižom kaznom, jer mu je za krivično djelo u sticaju izrečena kazna dugotrajnog zatvora od 28 godina i da je ta kazna, prema relevantnim odredbama KZBiH koje su se primjenjivale u vrijeme donošenja osporenih presuda, apsorbovala kaznu zatvora od 10 godina koja je apelantu izrečena za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, pa se ne može reći da apelantu nije osigurana djelotvorna zaštita od nametanja više kazne.
Zbog ovih, kao i drugih razloga koje je naveo i svaki od razloga detaljno obrazložio u odluci, Ustavni sud je i donio odluku da odbije ovu apelaciju kao neosnovanu.
Sve odluke usvojene na sjednici bit će u roku od mjesec dana dostavljene apelantima i objavljene na web-stranici Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.