13. april 2011. godine - Nedavno su u pisanim medijima objavljeni određeni tekstovi u vezi sa izvršenjem odlukā Ustavnog suda BiH. Također, pisanje tih medija je izazvalo reakcije i interesovanja kod drugih medija, ali i javnosti.
Na osnovu takvih pisanja medija ili datih izjava Ustavni sud BiH smatra da bi javnost mogla dobiti pogrešnu ili neistinitu sliku o pitanju izvršenja odlukā Ustavnog suda BiH. U medijima se pitanje izvršenja odlukā Ustavnog suda BiH pokušava prikazati na prejednostavan ili selektivan način. To nije u interesu Ustavnog suda BiH, jer takva slika podriva njegov ugled i djelotvornost kao ustavnosudske vlasti.
Zbog interesa javnosti i zaštite ugleda Ustavnog suda BiH, Ustavni sud BiH smatra da treba da reagira.
Prije svega, Ustavni sud BiH je osnovna institucija za zaštitu ustavnopravnog poretka BiH. Ustavnopravni poredak uključuje, između ostalog, funkcioniranje BiH kao demokratske i pravne države, države koja ima obavezu da štiti individualna i kolektivna ljudska prava i slobode, te države sa složenim državnim uređenjem. Zbog toga, odluke Ustavnog suda BiH su veoma bitne, ali mogu imati i teške pravne i političke implikacije. Izvršenje odlukā ustavnog suda nije jednostavno pitanje u bilo kojoj državi, pa tako ni u BiH. Bez obzira na to, u skladu sa članom VI/5. Ustava BiH, odluke Ustavnog suda BiH su konačne i obavezujuće, a opstrukcija njihovog izvršenja predstavlja krivično djelo. Interes cijele BiH mora da bude djelotvorno izvršenje odlukā Ustavnog suda BiH, jer je to odraz pravne države.
Da bismo shvatili obim i vrstu problema u vezi sa izvršenjem odlukā Ustavnog suda BiH, moramo dati prikaz određenih podataka. U periodu od 2008. do 2011. godine Ustavni sud BiH je riješio ukupno 10.292 predmeta. Od tog broja Ustavni sud BiH je riješio 1.256 predmeta u meritumu, što je više od 12% od ukupnog broja predmeta. Manje od 88% predmeta je riješeno kao nedopustivo zbog određenog razloga. Od ukupnog broja meritornih odluka u 865 predmeta Ustavni sud BiH je našao povredu Ustava BiH, što je više od 8% od ukupnog broja predmeta. U ostalim predmetima Ustavni sud je odbio apelaciju/zahtjev.
Kad je riječ o izvršenju, Ustavni sud BiH ne izvršava vlastite odluke. Međutim, Ustavni sud po službenoj dužnosti prati izvršenje svojih odluka. U periodu od 2008. do danas Ustavni sud BiH je donio 34 rješenja o neizvršenju svojih odluka (tri u 2008, 19 u 2009, osam u 2010. i četiri u 2011. godini). Prema tome, u periodu od više od tri godine Ustavni sud BiH je rješenjima utvrdio da u 3,9% predmeta nisu izvršene odluke. Drugim riječima, svaka 25. odluka nije izvršena. Osim toga, u 49 predmeta rok za izvršenje još nije protekao, a u 25 odluka postoje opravdani razlozi za neizvršenje (apelantova smrt, nepostojanje bitnih podataka za izvršenje, nemogućnost izvršenja zbog promjene stanja na terenu i sl.).
Najveći broj navedenih rješenja o neizvršenju odlukā Ustavnog suda BiH, odnosno njih 28, usvojeno je zbog toga što nadležni sudovi i drugi nadležni organi nisu izvršili odluke Ustavnog suda BiH kojima je utvrđena povreda prava apelanata iz člana II/3.e) Ustava BiH i člana 6. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u odnosu na pravo na donošenje odluke u razumnom roku, pa je naloženo nadležnim organima da hitno okončaju postupke koji su bili predmet apelacija, odnosno kojim je naloženo nadležnim organima da u određenom roku isplate apelantima naknadu nematerijalne štete zbog nedonošenja odlukā u razumnom roku. U preostalih šest odluka Ustavni sud smatra da ne postoji ozbiljan politički ili pravni problem koji bi bio prepreka sistemu izvršenja odlukā Ustavnog suda BiH.
Na osnovu navedenog, Ustavni sud BiH smatra da je izvršenje odluka od 96% u posljednje tri godine u potpunosti zadovoljavajuće. Tako visok stepen izvršenja znači, s jedne strane, da Ustavni sud BiH vodi računa o tome da donosi odluke koje su provodive, a, s druge strane, da su nadležni organi svesni obaveze da se odluke Ustavnog suda BiH moraju izvršiti.