24. сједница Великог вијећа

 
 
Уставни суд Босне и Херцеговине је данас, 16. септембра 2015. године, одржао редовну, 24. сједницу Великог вијећа.

Између осталог, Уставни суд је одлучивао о једном броју захтјева о повреди права апеланата на правично суђење.

У предметима у којим је Суд утврдио постојање повреда права апеланата на правично суђење, због тога што судови нису донијели одлуке у разумном року (члан II/3е) Устава Босне и Херцеговине и члан 6 став 1 Европске конвенције о заштити људских права и основних слобода), надлежним судовима је наложено да хитно окончају поступак, те да о томе извијесте Суд у одређеном року.

Суд је разматрао и већи број других апелација које су поднесене због наводних повреда уставних права апеланата које су им нанијели редовни судови.

Искључиво ради илустрације, издвајамо:

Суд је дјелимично усвојио апелације Едина Арсланагића, Амара Арсланагића, Шефика Ханџића и Хасана Шепе поднесене против рјешења Кантоналног суда у Сарајеву и Врховног суда ФБиХ донесених у поступку одређивања и продужавања притвора. У наведеном случају Суд је утврдио кршење права из члана II/3д) Устава Босне и Херцеговине и члана 5 став 3 у вези са ставом 1ц) Европске конвенције у односу на првоапеланта (Едина Арсланагића) као лица лишеног слободе којем је одређен притвор а да није „одмах“ изведен пред судију ради саслушања на околности разлога на основу којих је притвор одређен. Такође, Уставни суд је закључио да постоји кршење права из члана II/3д) Устава Босне и Херцеговине и члана 5 став 1ц) и став 3 Европске конвенције када одлуке о одређивању и продужењу притвора, и поред тога што садрже довољне и јасне разлоге за постојање основане сумње да су апеланти починили кривична дјела која су им стављена на терет, као општег разлога за одређивање притвора, истовремено не садрже довољне и јасне разлоге за постојање основа према посебном притворском разлогу из члана 146 став 1 тачка д) ЗКПФБиХ.


У одређеном броју случајева апелације које су биле очигледно (prima facie) неосноване и недопуштене Суд је одбацио. То се односи на предмете у којима је Суд утврдио да захтјеви апеланата нису оправдани, односно да чињенице које су апеланти предочили Суду ни на који начин не могу да оправдају тврдњу апеланата о постојању кршења њихових права заштићених Уставом, или да странке у поступку не сносе посљедице наводног кршења права заштићених Уставом.

На данашњој сједници донесено је и неколико одлука којим су одбачени захтјеви за оцјену уставности, јер су их поднијела неовлашћена лица.

Уставни суд је одбио више захтјева за преиспитивање раније донесених одлука које је поднијела Влада Федерације БиХ, а које су донесене у апелацијама у вези са правом на „војне станове“. У захтјевима за преиспитивање Влада Федерације БиХ је као нове чињенице навела околност да су апеланти у међувремену стекли друго станарско или еквивалентно право у другим државама. Међутим, Уставни суд није надлежан за одлучивање о тим чињеницама, већ ће о њима водити рачуна Влада Федерације БиХ у поступцима одлучивања о праву и висини накнаде у предметима „војних станова“ сходно ранијим одлукама Уставног суда.

Све одлуке усвојене на сједници биће достављене апелантима у року од мјесец дана и објављене на wеb-страници Уставног суда Босне и Херцеговине.
Подијели